Jak dbać o własny kij?

Gra w bilard należy do lubianych rozrywek. Jej zaletą jest możliwość gry bez względu na pogodę. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu bardzo często odwiedzają kluby bilardowe. Czasami jednak może zdarzyć się, że sprzęt do gry, zwłaszcza kij bilardowy, jest bardzo wyeksploatowany. Wówczas prawdziwą sztuką jest dobre przeprowadzenie rozgrywki. Wyjściem z sytuacji jest zakup własnego kija bilardowego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Który kij do gry w bilard będzie najlepszy?

Zakup własnego kija bilardowego – rodzaje

Zazwyczaj niewiele osób decyduje się na zakup własnego kija. W końcu klub bilardowy wlicza w cenę gry również sprzęt. Jednak dla miłośników tego sportu sprzęt, który oferują kluby bilardowe nie jest zawsze wystarczający. Często posiadane umiejętności w takim przypadku nie wystarczają, by odnieść zwycięstwo.  Rozbieżność cenowa sprzętu jest ogromna. Zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich jest wykonany. Liczy się także jego waga, poziom miękkości/twardości.

Własny kij bilardowy powinien posłużyć nam dobrych kilka, kilkanaście lat. Decydując się więc na zakup, warto zainwestować w nieprzeciętną jakość tego akcesorium. Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. szczytówkę. Jest to część wykonana z drewna, łącząca rękojeść z elementem, którym uderzamy bilę, czyli tipem. Najlepsze kije posiadają szczytówkę wykonaną z klonu. Kije są toczone, a na koniec woskowane. Dzięki takiej impregnacji są odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę.

Ważna jest także tulejka, która wieńczy szczytówkę (czyli tzw. ferulla). Powinna być bardzo wytrzymała, ponieważ odpowiada za mocowanie tipu kija. Zwykle tulejka wykonana jest z tworzywa sztucznego w procesie toczenia. Warto zwrócić uwagę również na rękojeść kija, a w szczególności na tzw. owijkę pokrywającą część służącą do trzymania. Owijka powinna zapewniać komfort w użytkowaniu kija. Ważne jest więc, aby kij nie wyślizgiwał się z ręki. Najlepszym jakościowo materiałem owijki jest skóra lub nić irlandzka. Dodatkowo można spotkać różnego rodzaju zdobienia na rękojeści.

Pielęgnacja kija bilardowego

Konserwacja własnego kija bilardowego jest bardzo ważna. Dzięki niej sprzęt posłuży nam długi czas.

Co pewien okres powinno się wyczyścić szczytówkę, używając środków przeznaczonych do tego celu. Zaleca się także nałożenie cieniutkiej warstwy wosku na czystą szczytówkę. Wtarty wosk skutecznie chroni nasz kij przed wilgocią oraz wysuszeniem. Co więcej, szczytówka po zabiegu jest znacznie bardziej odporna na brudzenie oraz miła w dotyku.

Niektórzy wykorzystują również specjalny jedwab, który  wcierany jest w szczytówkę. Czynność ta sprawia, że kij lepiej przesuwa się po ręce. Jeśli szczytówka jest bardzo zabrudzona, w ostateczności można użyć papieru ściernego ( oczywiście nie za ostry – bo zniszczymy całkowicie szczytówkę!) w celu jej wyczyszczenia. Jednak nie jest to polecany sposób, ponieważ bardzo niszczy powłokę ochronną kija. Pozostałe elementy należy myć szmatką oraz specjalnymi środkami.

W jaki sposób należy przechowywać kij bilardowy?

Najważniejszą rzeczą w odpowiednim przechowywaniu kija bilardowego jest temperatura. Zaleca się pozostawianie kija w temperaturze pokojowej wynoszącej ok. 16 – 24 stopnie. Pomieszczenie powinno być wentylowane. Aby kij bilardowy był stale w optymalnym stanie, powinien być przechowywany tak, aby nie był narażony na jakiekolwiek naprężenie.

Najbezpieczniej jest przechowywać akcesorium w sztywnym futerale lub na wieszaku pionowym.

Kluby bilardowe zwykle przechowują kije do gry w bilard, wykorzystując wieszak pionowy. Warto więc zwrócić uwagę na usytuowanie sprzętu, odwiedzając klub bilardowy. W końcu przechowywanie kijów rzutuje na jakość gry w bilard.

Anuluj odpowiedź