Cutthroat – Gra dla 3 graczy
Gra w bilard jest kojarzona głównie z grą 2 osób, ale są bardzo ciekawe niszowe gry gdzie mogą uczestniczyć 3 lub więcej osób. Jedną z takich gier bilardowo towarzyskich jest właśnie Cutthroat.
- Cel Gry
Gra rozgrywana jest piętnastoma kolorowymi bilami ponumerowanymi od 1 do 15. W grze może uczestniczyć trzech lub pięciu graczy. Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy ustala swój zestaw bil.
Opcja dla 3 zawodników:
I zestaw ; bile 1-5, II zestaw; bile 6-10, III zestaw ; bile 11-15.
Opcja dla 5 zawodników:
I zestaw ; bile 1-3, II zestaw; bile 4-6, III zestaw ; bile 7-9, IV zestaw; bile 10-12, V zestaw; bile 13-15.
W skrócie – Wygrywa ten zawodnik, którego bile/a z jego zestawu zostaną jako ostatnie na stole bilardowym. Głównym celem każdego z graczy jest wbicie kul przypisanych pozostałym dwóm graczom. Nie obowiązuje tu żadna kolejność a wbicie jakiejkolwiek bili daje zawodnikowi przy stole możliwość kontynuacji gry. Czasem może nawet wbić jedną ze swoich bil aby mieć lepszą pozycję do wbicia bil pozostałych przeciwników.
- Deklaracja
Gra Cutthroat to całkowicie rekreacyjna , towarzyska gra więc możecie zarówno ustalić, że każda bila musi być deklarowana ( czyli mówimy jaka bila , gdzie ma wpaść) lub nie. Wtedy jest dodatkowy element przypadkowości i szczęścia co może spowodować jeszcze więcej emocji i śmiechu podczas gry.
- Ustawienie bil
Bile ustawiamy w trójkącie tak, aby na przedzie znajdowała się bila z numerem 1 a na dolnych rogach trójkąta znajdowały się bile 6 i 11. Białą bilę ustawiamy w dowolnym miejscu na polu bazy.
- Kiedy jest faul?
– Jeśli wbijemy białą bilę do łuzy
– Jeśli bila wypadnie poza stół bilardowy ( w takim wypadku bila nie wraca do gry )
– Brak kontaktu bili z bandą. Jeśli w trakcie zagrania żadna kula bilardowa nie wpadła do łuzy to po uderzeniu białą w bilę kolorową przynajmniej jedna bila musi dotknąć bandy)
– Zagranie „pchnięte” /podwójne
– Wykonanie uderzenia zanim pozostałe bile się zatrzymają.
– Jeśli w trakcie uderzenia przynajmniej jedna noga nie dotyka podłogi
– Dotknięcie jakiejkolwiek z kul bilardowych częścią garderoby, ręką itp.
- Faul i co dalej?
Jeśli nastąpi faul to przeciwnik może ustawić białą bilę na całym stole tzw. Pozycja „ biała z ręki”. Białą bilę może ustawiać za pomocą ręki lub dowolnej części kija bilardowego w dowolnym punkcie stołu, w razie konieczności więcej niż jeden raz. Wyjątek od tej reguły to kiedy faul nastąpił przy rozbiciu, zawodnik bilardowy wtedy może ustawić białą bilę na polu bazy i może zagrywać jedynie bile które znajdują się poza polem bazy.
- Kiedy Przegrywamy Partię?
Kiedy wszystkie bile z naszego zestawu zostaną wbite.
- Rozpoczęcie gry – tzw. rozbicie
Rozbicie – możecie ustalić, że osoba która zajęła ostatnie miejsce w poprzedniej partii rozbija w kolejnej lub rozbicie jest rotacyjne ; najpierw zawodnik A, później zawodnik B itd.
- Punktacja
W tej grze możecie stosować różne systemy punktowe.
I wersja. 2 punkty dla zwycięzcy , 0 punktów dla pozostałych
II wersja. 3 punkty dla zwycięzcy plus dodatkowy punkt za każdą bilę z jego grupy która została na stole bilardowym
Bonus – możecie również zastosować bonus w postaci dodatkowych 2 punktów jeśli jeden zawodnik wbije wszystkie bile przeciwników a na stole zostanie jego 5 bil. Możecie ustalić, że zwyciezcą jest osoba która zdobędzie największą ilość punktów w określonym czasie lub określony pułap punktów ( np. 10 punktów).