Cutthroat –  Gra dla 3 graczy

 

Gra w bilard jest kojarzona głównie z grą 2 osób, ale są bardzo ciekawe niszowe gry gdzie mogą uczestniczyć 3 lub więcej osób. Jedną z takich gier bilardowo towarzyskich jest właśnie Cutthroat.

  1. Cel Gry

Gra rozgrywana jest piętnastoma kolorowymi bilami ponumerowanymi od 1 do 15. W grze może uczestniczyć trzech lub pięciu graczy. Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy ustala swój zestaw bil.

Opcja dla 3 zawodników:
I zestaw ; bile 1-5, II zestaw; bile 6-10, III zestaw ; bile 11-15.

Opcja dla 5 zawodników:
I zestaw ; bile 1-3, II zestaw; bile 4-6, III zestaw ; bile 7-9, IV zestaw; bile 10-12, V zestaw; bile 13-15.

W skrócie – Wygrywa ten zawodnik, którego bile/a z jego zestawu zostaną jako ostatnie na stole bilardowym.  Głównym celem każdego z graczy jest wbicie kul przypisanych pozostałym dwóm graczom. Nie obowiązuje tu żadna kolejność a wbicie jakiejkolwiek bili daje zawodnikowi przy stole możliwość kontynuacji gry. Czasem może nawet wbić jedną ze swoich bil aby mieć lepszą pozycję do wbicia bil pozostałych przeciwników.

  1. Deklaracja

Gra Cutthroat to całkowicie rekreacyjna , towarzyska gra więc możecie zarówno ustalić, że każda bila musi być deklarowana ( czyli mówimy jaka bila , gdzie ma wpaść) lub nie. Wtedy jest dodatkowy element przypadkowości i szczęścia co może spowodować jeszcze więcej emocji i śmiechu podczas gry.

  1. Ustawienie bil

Bile ustawiamy w trójkącie tak, aby na przedzie znajdowała się bila z numerem 1 a na dolnych rogach trójkąta znajdowały się bile 6 i 11.  Białą bilę ustawiamy w dowolnym miejscu na polu bazy.

  1. Kiedy jest faul?

– Jeśli wbijemy białą bilę do łuzy
– Jeśli bila wypadnie poza stół bilardowy ( w takim wypadku bila nie wraca do gry )
– Brak kontaktu bili z bandą. Jeśli w trakcie zagrania żadna kula bilardowa nie wpadła do łuzy to po uderzeniu białą w bilę kolorową przynajmniej jedna bila musi dotknąć bandy)
– Zagranie „pchnięte” /podwójne
– Wykonanie uderzenia zanim pozostałe bile się zatrzymają.
– Jeśli w trakcie uderzenia przynajmniej jedna noga nie dotyka podłogi
– Dotknięcie jakiejkolwiek z kul bilardowych częścią garderoby, ręką itp.

  1. Faul i co dalej?

Jeśli nastąpi faul to przeciwnik może ustawić białą bilę na całym stole tzw. Pozycja „ biała z ręki”. Białą bilę może ustawiać za pomocą ręki lub dowolnej części kija bilardowego w dowolnym punkcie stołu, w razie konieczności więcej niż jeden raz. Wyjątek od tej reguły to kiedy faul nastąpił przy rozbiciu, zawodnik bilardowy wtedy może ustawić białą bilę na polu bazy i może zagrywać jedynie bile które znajdują się poza polem bazy.

  1. Kiedy Przegrywamy Partię?

Kiedy wszystkie bile z naszego zestawu zostaną wbite.

  1. Rozpoczęcie gry – tzw. rozbicie

Rozbicie – możecie ustalić, że osoba która zajęła ostatnie miejsce w poprzedniej partii rozbija w kolejnej lub rozbicie jest rotacyjne ; najpierw zawodnik A, później zawodnik B itd.

  1. Punktacja

W tej grze możecie stosować różne systemy punktowe.

I wersja. 2 punkty dla zwycięzcy , 0 punktów dla pozostałych

II wersja. 3 punkty dla zwycięzcy plus dodatkowy punkt za każdą bilę z jego grupy która została na stole bilardowym

Bonus – możecie również zastosować bonus w postaci dodatkowych 2 punktów jeśli jeden zawodnik wbije wszystkie bile przeciwników a na stole zostanie jego 5 bil. Możecie ustalić, że zwyciezcą jest osoba która zdobędzie największą ilość punktów w określonym czasie lub określony pułap punktów ( np. 10 punktów).