Etykieta bilardowa

Mało kto wie, że bilard jest grą kojarzoną z typową rozrywką dżentelmenów. Do tej pory kluby bilardowe odwiedzają w większej mierze mężczyźni. Początki bilarda sięgają już czasów średniowiecza, a więc jest to sport z niezwykle bogatą tradycją. Miłośnicy gry w bilard doskonale znają zasady towarzyszące tej rozrywce. Jednak wielu amatorów nie do końca wie, jak należy się zachować podczas gry. Bycie w centrum uwagi jest dla wielu niezręczne, dlatego warto zapoznać się z ponadczasowymi, niepisanymi zasadami gry.

Zwyczaje towarzyszące grze w bilard

Kluby bilardowe zazwyczaj nie eksponują zasad souvre vivru, którymi charakteryzuje się gra w bilard. Warto więc je poznać, aby oszczędzić sobie popełnienia gafy, zwłaszcza odwiedzając klub bilardowy, w którym większość graczy to profesjonaliści.

Rozgrywanie tzw. partyjki w bilard powinno rozpoczynać się podaniem sobie rąk przez przeciwników. Ta sama czynność dotyczy zakończenia gry. Z grzeczności nie powinno się komentować gry przeciwnika. To bardzo rozprasza i irytuje gracza. Wyjątkiem jest osoba początkująca, która dopiero się uczy.

Kolejną zasadą jest pozycja podczas gry w bilard. Jedna noga zawsze powinna dotykać podłogi. Ważna jest swoboda, którą należy zagwarantować przeciwnikowi, a także szacunek. Nieświadome przeszkodzenie podczas zagrania powinno zakończyć się przeproszeniem przeciwnika.

W trakcie gry w bilard liczy się spokój oraz pohamowanie swoich emocji. Nie należy okazywać swojej irytacji w związku z nieudanym zagraniem. Szczególnie istotny jest też sposób wyrażenia uznania dla przeciwnika. Nie powinien odbywać się poprzez klaskanie. Przyjętą na całym świecie metodą wyrażenia podziwu jest pstrykanie palcami.

O czym należy pamiętać podczas gry?

Odwiedzając klub bilardowy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń dotyczących gry. Wiele klubów stosuje tablice z oznaczeniami zakazującymi niektórych praktyk. Wśród nich na pewno znajdziemy zakaz dotyczący palenia papierosów nad stołem bilardowym. Obecne w tym miejscu osoby niepalące odczuwają dyskomfort, natomiast popiół spadający na stół może zniszczyć sukno.

Nie można także siadać, a tym bardziej kłaść się na stole bilardowym. Zakazane jest też stawianie napojów lub jedzenia na stole oraz bandach. To bardzo przeszkadza podczas gry w bilard, w dodatku może przyczynić się do zabrudzenia stołu. Jeszcze jedną ważną kwestią jest zachowanie porządku. Oznacza to, że używane kije lub kredę należy zawsze odłożyć na swoje miejsce.

Przestrzegając powyższych zasad, gra w bilard będzie czystą przyjemnością. Zdrowa rywalizacja jest czymś, co spotyka się z zainteresowaniem wielu osób. Znając etykietę bilardową, warto zwołać znajomych i odwiedzić klub bilardowy. To doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu.

Anuluj odpowiedź